Tenisový loket

Tenis je velmi oblíbeným a rozšířeným sportem. Jde o míčovou hru, která se hraje v počtu buď jeden na jednoho, nebo dva na dva. Spousta lidí si chodí tenis zahrát jen tak rekreačně přes letní období. Je rozhodně zdraví prospěšné, pokud provozujeme pohybové aktivity, protože naše tělo to vyžaduje.

Udržujeme se v dobré psychické kondici a posilujeme tím svůj kardiovaskulární systém. Můžeme se tak vyhnout řadě různých nemocí jako je infarkt, obezita a další. Bohužel si však hraním tenisu můžeme také jedno onemocnění přivodit. Jde o tenisový loket.

Tenisový loket - nemoc nejen tenistů

Název tohoto onemocnění vám jistě napovídá, že se týká hráčů tenisu. Není to však zcela stoprocentně pravda. Toho onemocnění se nemusí týkat pouze lidí hrajících tenis. Je dokázáno, že dlouhodobá práce s nevhodně umístěnou počítačovou myší namáhá loketní kloub. Toto onemocnění se vyskytuje zhruba u tří procent populace. Jde o nemoc úponů svalů a šlachy, které se nacházejí u loketního kloubu. Tenisový loket je nemoc velmi nepříjemná a bolestivá. Může se vyskytovat ve dvou podobách, a to akutní anebo chronická.

Přetížené šlachy

Akutní formu můžeme získat náhlou, jednorázovou velkou námahou, fyzicky náročnou prací, na kterou nejsme zvyklí. Může se jednat o různé stavební práce anebo třeba štípání dřeva. Co se týče formy chronické, tu způsobuje dlouhodobé přetěžování svalů a šlach loketního kloubu. O chronické formě hovoříme, pokud obtíže přetrvávají déle než šest týdnů.

Tenisový loket se projevuje bolestí při prohmatání loketního kloubu a při nošení těžších věcí. Časem se pro vás může stát bolestivé i obyčejné uchopení a zvednutí hrnku. Typickým znakem je, že jakmile jste v klidu, bolesti ustoupí a naopak při zvýšení námahy se vrací. Občas se může objevit také lokální otok. Léčba bývá dlouhodobá, obvykle se začíná s konzervativní léčbou, která zahrnuje také fyzioterapii, různé obklady z ledu atd., pokud tato léčba selže, přistupuje se k operačnímu řešení.

Pokud trpíte tenisovým loktem, měli byste dodržovat několik zásad. Vyhýbejte se činnostem, které jednostranně zatěžují váš loket, činnostem, které vám způsobují bolesti a pokud budete provádět nějaký sport, což není moc doporučováno, nezapomeňte na důkladné protažení. V případě obtíží neváhejte vyhledat ppracoviště chirurgie ruky.

 

Naposledy změněno pátek, 03 květen 2013 12:26
Super User

Klinika plastické a vlasové chirurgie INTER CLINIC patří mezi nejstarší české soukromé kliniky. Oddělení vlasové chirurgie je největším a nejstarším českým soukromým pracovištěm. Od roku 1994 zde bylo provedeno více jak 3000zákroků transplantace vlasů.

Internetová stránka: www.interclinic.cz