Šlachy

Šlacha (tendo) je vazivový provazec, který spojuje svaly a kosti. Šlachy přenášejí sílu svalu, a tím se podílejí na tom, že se kosti hýbou. 

šlachy

Šlachy

Lidské tělo má přibližně 4000 šlach. Obvykle vůbec netušíme, že nějaké šlachy máme. Je tomu proto, že šlachy nemají téměř žádné cévní zásobení a najdeme zde minimum nervových zakončení. Šlachy vyrůstají ze svalového bříška a přirůstají k okostici (povrch kosti).

Šlachové pochvy

Šlachy mohou být zmístěny v šlachových pochvách, a to zejména tam, kde šlachy přicházejí do kontaktu s jinými vnitřními strukturami těla. Šlachové pochvy jsou obaly s dvojitou stěnou vyplněnou tekutinou. Díky ní mohou šlachy klouzat a promazávat se. Když tekutina vysychá, což se děje  typicky s přibývajícím věkem či při vysokém opotřebování (sportovci), vrstvy pochvy o sebe začnou dřít, což vytváří praskavý zvuk (typicky lupavý prst).

Zúžení šlachové synoviální pochvy je velice známé v oblasti zápěstí, kde postihuje pochvu m. extensor digitorum communis nebo pochvu m. abductor pollicis longus a pochvu extensor pollicis brevis (choroba de Quervain). Záněty šlach často provázejí různé profese a vyskytují se především v oblasti flexorů předloktí, zápěstí a ruky. Na dolních končetinách se můžeme setkat např. s profesně podmíněnou tenzopatií Achillovy šlachy u tanečníků.